Wystawa prac plastycznych
(30 listpada 2006r.)

Ostatniego dnia listopada odbył się w naszym Ośrodku wernisaż prac plastycznych wykonanych przez dzieci i młodzież niesłyszącą i słabosłyszącą. Autorami prac byli młodzi ludzie - uczniowie warszawskich Ośrodków dla Głuchych lub Słabosłyszących oraz niesłyszący uczniowie Policealnej Szkoły Fototechnicznej i uczestnicy koła plastycznego przy PZG. Wystawa zgromadziła wielu gości, między innymi:
- przedstawiciela Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej reprezentującego gościa honorowego Panią Marię Kaczyńską, małżonkę prezydenta RP,
- przedstawicieli Wojewody Mazowieckiego Pana Tomasza Kozińskiego,
- Pana Grzegorza Tyszko - Mazowieckiego Kuratora Oświaty,
- Panią Lilianę Zientecką - Dyrektora Biura Edukacji,
- Ks. Prałata Henryka Małeckiego

- Panią Olgę Johann - Dyrektora SPPP "TOP",
- Pana prof. Bogdana Szczepankowskiego,
- Panią wizytator Grażynę Wojciechowską,
oraz dyrektorów i kadrę zaprzyjaźnionych szkół specjalnych i ogólnodostępnych.

Goście mieli okazję wejść na chwilę do Świata Głuchych przez przygotowaną przez uczniów naszej szkoły bramę. Zaraz za wejściem przywitały ich sentencje związane z różnymi odcieniami ciszy. Centralnym elementem całego wernisażu byli Głusi, ich język i ich marzenia. Było to widoczne już na samym początku uroczystości: podczas powitania pani dyrektor Elżbiety Opary-Zawistowskiej, która stanęła z boku sali pozostawiając centralne miejsce tłumaczowi języka migowego. Po pani dyrektor głos zabrał Mazowiecki Kurator Oświaty pan Grzegorz Tyszko, obiecując zebranym uczniom, że będzie dążył do tego, aby ich marzenia stały się rzeczywistością. Pięknymi życzeniami zakończyła swoją wypowiedź Pani Liliana Zientecka, która, parafrazując hasło towarzyszące wystawie "Tak słyszę cały ten świat" stwierdziła, że teraz Świat powinien usłyszeć Głuchych. Serdeczne słowa skierował do młodzieży
ks. Prałat Henryk Małecki z Parafii Wszystkich Świętych w Warszawie.

Po przywitaniu gości uczniowie dali im możliwość poznania podstaw języka migowego. W czasie przeprowadzonej przez dwie uczennice lekcji języka migowego goście nauczyli się kilku słów i zwrotów grzecznościowych, za co zostali uhonorowani dyplomami. Po niełatwej nauce obejrzeliśmy pantomimiczne przedstawienie przygotowane przez uczniów naszej szkoły i ich opiekuna p. Pawła Pożaryckiego. We wspaniały malarski sposób pokazali problem wykluczania osób niesłyszących
z uczestniczenia w otaczającym ich świecie, a także barier jakie napotykają w życiu. Przypominając, że rok 2007 jest właśnie rokiem przełamywania barier, pani dyrektor przedstawiła wyniki konkursu plastycznego i wręczyła nagrody. Autorzy zwycięskich prac odebrali także nagrody z rąk przedstawicieli Wojewody.

W radosny nastrój wprowadziło wszystkich przedstawienie przygotowane przez uczniów Instytutu Głuchoniemych, które w dowcipny sposób opowiadało o szacunku należnym każdemu spotkanemu na drodze człowiekowi.

Silnym akcentem całej uroczystości było przedstawienie "Snu o szansie", Była to wzruszająca wypowiedź Głuchego ucznia, który we własnym języku opowiedział o swoich marzeniach.
Zapraszając do zwiedzania wystawy, pani dyrektor poleciła uwadze gości prace Kuby Antosa autystycznego niesłyszącego ucznia Instytutu Głuchoniemych.
Po tej części spotkania przyszedł czas na zwiedzanie wystawy, nieoficjalne rozmowy i poczęstunek przygotowany przez uczniów w szkolnej pracowni cukierniczej i panie w kuchni. Na zakończenie wernisażu udało się przeprowadzić aukcję prac malarskich, w której chętnie wzięli udział nasi goście.

Wernisaż stał się okazją do zaprezentowania przyświecającego wystawie hasła "Tak słyszę cały ten świat", nie tylko przez pokazanie prac plastycznych, ale także przez pokazanie własnego języka niesłyszących, przez wypowiedzenie na głos ich marzeń i wskazanie na problemy, z jakimi spotykają się na codzień.

 

?lubowanie pierwszych klas w roku szkolnym 2006/2007
Galeria fotografii