Tory wyścigów konnych na Służewcu
25 stycznia 2008)
W piątek 25 stycznia 2008 r. grupa uczniów naszego Ośrodka wraz z opiekunami wycieczki:
z p. E. Sapińską i A. Stopińską była na krótkiej wycieczce na Służewcu przy ul. Puławskiej. Odwiedziliśmy warszawskie tory Wyścigów Konnych. Na miejscu spotkaliśmy z siedmioosobową grupą gimnazjalistów z IG im. J. Falkowskiego przy Placu Trzech Krzyży i ich opiekunami p. Markiem Kubiakiem oraz p. Jadwigą Bajewską.
Następnie pojawił się p. Tadeusz Sadowski - człowiek, który kiedyś był dżokejem a obecnie jest instruktorem, opowiadał nam ciekawe i dość zaskakujące historie na temat koni i wyścigów konnych. Podał nam również różne fakty i niezwykłe wydarzenia, które tu miały miejsce.
3 czerwca 1939 roku rozpoczęły się pierwsze wyścigi konne na Służewcu, wcześniej gonitwy odbywały się na terenie Pól Mokotowskich. Co roku od początku kwietnia aż do końca listopada trwa sezon wyścigowy, przyjeżdżają turyści z całej Polski i ze świata. To też okres gorących aukcji
i licytacji. W tym czasie w stajniach przybywa ok. do 1200-1300 koni, natomiast w przerwie zimowej liczba ta zmniejsza się do ok. 800 koni.
Dżokeje dbają o stan zdrowia swojego konia i aby nie pozwolić mu zachorować (np. zaziębić się), przykrywają go kocem np. w okresie ostrego mrozu lub gdy się zwierzę się poci.
Czas przygotowania konia do startu w wyścigach zależy od rasy np.: rasa angielska 2 lata treningu, arabska 3 lata. Te konie zazwyczaj startują na całym torze 2350 m i osiągają średnie wyniki na 1000m - 58 s., na 2000m - 1,58 s. Pardubicka należy do najtrudniejszych wyścigów świata.
Wycieczka była udana oraz pełna zaskakujących przygód.
|