Wizyta w Muzeum Ziemi
(5 lutego 2008)
W dniu 5 lutego uczniowie klas: II a, II b i II k, uczestniczyli w wycieczce przedmiotowej (geografia) do Muzeum Ziemi. Opiekę merytoryczną z zakresu geografii sprawowała nauczycielka geografii - Aneta Janowska. Wycieczkowym fotografem była Joanna Suwart, zaś tłumaczem języka migowego - Piotr Wojda.
Uczniowie mogli dowiedzieć się wielu szczegółów dotyczących dziejów powstawania naszej planety - Ziemi, a w szczególności Polski. Młodzież mogła zobaczyć naturalne eksponaty różnorodnych skał (osadowych, magmowych i przeobrażonych), także poznać ich strukturę wewnętrzną, a więc skład mineralny. Takie pojęcia jak sól kamienna, marmur czy węgiel kamienny lub brunatny zostały dobrze zgłębione, poznane. Dowiedziano się również o prastarych zwierzaczkach, które niegdyś biegały po Ziemi. Ciekawostką jest to, że dwa gatunki słoni, które współcześnie biegają po Afryce i Azji (Indie), w bardzo dawnych czasach można było tylko spotkać w Polsce. Nogę słonia leśnego, mierzącą dwa i pół metra, odnaleziono na Woli w Warszawie, przy ul. Leszno. Również taka osobliwość natury jak bursztyn, stała się przedmiotem dyskusji. Jak nie dać się oszukać kupując bursztyn; ile jest wart; jak zmienia się z czasem? Niezwykle ciekawe. Mieliśmy również okazję oglądać kawałki meteorytów, które spadają na naszą planetę, podobno 2 czy 3 razy dziennie. Im większy meteoryt, tym tańszy. A cała Polska była kiedyś pod wodą.
Wycieczki geograficzne do Muzeum Ziemi wpisały się już w tradycję wycieczek typowo geograficznych. Stała współpraca z kierownictwem Muzeum Ziemi z pewnością wzbogaci wiedzę geograficzną młodzieży, a jak poniżej widać, za sprawą fotografa, wszystko udało się utrwalić na zdjęciach, które niniejszym zamieszczamy. Młodzież, jak widać, zadowolona.
|