Wycieczka programowa z języka polskiego uczniów kl I b
do Czarnolasu, Zwolenia, Kazimierza Dolnego i Puław 
(12 maja 2009)  

Wycieczka programowa jest lekcją poza terenem szkoły w której biorą udział wszyscy uczniowie konkretnej klasy celem wzbogacenia i uzupełnienia wiadomości wyniesionych z lekcji szkolnych. Atrakcyjność tych wycieczek polega na bezpośrednim poznaniu miejsc związanych z życiem i dorobkiem literackim bądź artystycznym twórców literatury i kultury polskiej. Ponadto wycieczki programowe są okazją do poznania:

- zbiorów (eksponatów) muzealnych i wystaw tematycznych,
- stylów architektonicznych obiektów budowlanych (ogrodów) z różnych okresów kultury,
- miejsc upamiętniających ważne wydarzenia historyczne naszego kraju,
- krajobrazów różnych regionów Polski.

A oto jakie  miejscowości bezpośrednio związane z życiem, twórczością i pracą społeczną Jana Kochanowskiego oraz działalnością kulturalną Adama i Izabeli Czartoryskich odwiedzili i co w nich obejrzeli uczniowie kl. Ib:

1. Czarnolas - murowany dworek szlachecki w którym mieści się Muzeum Jan Kochanowskiego (powstało w II połowie XIX wieku); neogotycką kaplicę z pocz. XIX wieku, która stoi na miejscu prawdziwego dworku Kochanowskiego; piękny, romantyczny park z  licznymi lipami i grabami, a w nim obelisk z symbolicznym sarkofagiem Urszulki i fragmentem Trenu XIII, znajdujący się  w miejscu słynnej lipy oraz pomnik Jana Kochanowskiego, wzniesiony z okazji 450 urodzin poety.

2. Zwoleń - Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z XV wieku z dwiema kaplicami Kochanowskich. W pierwszej z nich, po lewej stronie głównego ołtarza, w podziemiach spoczywają szczątki Jana Kochanowskiego i jego rodziny w marmurowym sarkofagu. W kaplicy, po prawej stronie głównej nawy, znajduje się  ołtarz przedstawiający śmierć św. Stanisława (patron Polski) ufundowany przez wnuczkę Kochanowskiego.

3. Kazimierz Dolny nad Wisłą - Kościół św. Jana i św. Bartłomieja (Fara) z połowy XIV wieku, w którym jedną z kaplic ufundowała (początek XVII wieku) córka poety - Elżbieta Borkowska (Kochanowska). W świątyni podziwialiśmy: główny ołtarz  w stylu barokowym, stelle i drewnianą ambonę z XVII wieku oraz kamienną chrzcielnicę (1587r.) i najstarsze organy w Polsce w modrzewiowej oprawie z 1620r. Zwiedziliśmy ruiny zamku z XIV wieku, ryneczek z przepięknymi renesansowymi kamieniczkami oraz zabytkową miejską studnią. Jan Kochanowski jeżdżąc do Lublina często gościł w tym mieście.

4. Puławy - zespół pałacowo-parkowy - dawna rezydencja książąt Czartoryskich z przełomu XVIII i XIX wieku, ukształtowany wg koncepcji Izabeli księżnej Czartoryskiej, ośrodek życia kulturalnego (obok Zamku Królewskiego w Warszawie) Polaków. Zwiedziliśmy park oraz jego budowle: Domek Gotycki (miejsce przechowywania zbiorów narodowych i kolekcji sztuki europejskiej np. "Dama z łasiczką" Leonarda da Vinci), Świątynię Sybilli (najważniejszy dla Puław obiekt historyczny przeznaczony na muzeum pamiątek - pierwsze polskie muzeum narodowe).
Na wycieczce, która trwała 11 godz. (od 7.00 do 18.00)  byliśmy szkolnym busikiem. Mieliśmy dobrą pogodę i nic nie zakłóciło w realizacji  jej programu. Wróciliśmy bogatsi o nowe wiadomości i wrażenia, a to co widzieliśmy, zostało utrwalone na zdjęciach.

Opiekunowie uczniów:

- Ilona Nartowska (wychowawczyni kl. Ib, polonistka)
- Bożena Elgas (nauczycielka w-f)

Organizator i przewodnik wycieczki - Helena Sieńkowska (nauczyciel rewalidacji, logopeda)

 

Studniówka 2007
Galeria fotografii

  Oryginalne drzwi z dworku poety  


Oryginalny fotel Jana Kochanowskiego

     

  Grób Jana Kochanowskiego