Festiwal Form Artystycznych w "Przystanku Łucka"
(11 - 13 kwietnia 2014)

W dniach 11-13 kwietnia 2014 roku w naszym Ośrodku miał miejsce I Festiwal Form Artystycznych Głuchej i Słabosłyszącej Młodzieży zatytułowany "Tak słyszę cały ten świat". Była to impreza adresowana do młodzieży z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych z terenu całej Polski, której celem było zaktywizowanie środowiska do prezentacji własnej twórczości w dziedzinie plastyki, grafiki komputerowej, poezji miganej w polskim języku migowym i poezji mówionej. Młodzież prezentowała także przedstawienia teatralne, filmy, teledyski i taniec.
Festiwal  uświetniły prace plastyczne grupy GAG (Grupy Artystów Głuchych). Członkami jury byli p. Anna Żórawska prezes Fundacji Kultura Bez Barier, p. Jacek Pluta aktor teatru Syrena, p. Karolina Jakóbczak z GAG, p. Daniel Kotowski z GAG, p. Kazimierz Kicke malarz i aktor Teatru Wola i Wilanów, p. Anna Hummel nauczyciel OSWG i wiceprezes  Stowarzyszenia Tłumaczy Polskiego Języka Migowego.
W konkursie uczestniczyła młodzież z 7 Ośrodków w Polsce. Patronat na Festiwalem objęła Fundacja Kultury Bez Barier, a sponsorami byli między innymi Firma Siemens i Biuro Turystyki Urzędu m. st. Warszawy.

11 kwietnia w piątek po uroczystym otwarciu Festiwalu przez p. Elżbietę Opara-Zawistowską dyrektora Ośrodka na Łuckiej i przedstawieniu programu, młodzież udała się do Teatru Studio na przedstawienie Czechowa "Wiśniowy sad" w wersji z napisami dla niesłyszących. Następny dzień  festiwalu rozpoczął się warsztatami plastycznymi, teatralnymi, filmowymi i poetyckimi, kręceniem teledysków, które prowadzili specjaliści w tych dziedzinach, goście i nauczyciele OSWG. Przyjechała TVP z programem Kronika waw.pl.
Potem miał miejsce interesujący przegląd twórczości, obrady jury i po obiedzie uroczystość wręczenia nagród, które stanowiły piękne dyplomy, statuetki symbolizujące poszczególne kategorie i nagrody rzeczowe, takie jak: sztalugi, oświetlenie do przedstawień, ekrany, filmy z napisami, czy piękne albumy malarstwa.

Oto nagrodzeni w poszczególnych kategoriach:

Plastyka:
I miejsce Anna Karwowska - OSWG z Olecka
II miejsce Łukasz Makarewicz  - OSWG z Olecka
III miejsce Mateusz Pyra - OSWG przystanek Łucka z Warszawy

Grafika Komputerowa:
I miejsce Miłosz Szarłat - OSWG przystanek Łucka z Warszawy
II miejsce Kinga Soczewka - OSWG przystanek Łucka z Warszawy
III miejsce Mateusz Pyra - OSWG przystanek Łucka z Warszawy

Poezja PJM:
I miejsce Adam Stojanow- IG z Warszawy, Plac Trzech Krzyży
II miejsce Sebastian Kwiatkowski  - SOSW ze Sławna
III miejsce Tomasz Nowacki - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy

Recytacja poezji:
I miejsce Adam Nowacki - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy
II miejsce Alicja Gołyńska - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy
III miejsce Dominika Bartoszuk - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy

Film:
I miejsce "XX lecie międzywojenne" - LO z OSWG z Wrocławia
II miejsce "Historia pewnych zaślubin" - ZSZ z OSWG z Wrocławia
III miejsce "Lekcja życia" - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy

Przedstawienia teatralne:
I miejsce "Moje pragnienia" Teatr Niewielki  -  OSW dla Dzieci Niesłyszących z Radomia
II miejsce "Przebudzenie" -  OSW dla Dzieci Niesłyszących z Wejherowa
III miejsce "Tajemnicze narodziny" Teatr Surdus - OSWG Przystanek Łucka z Warszawy

Teledysk:
I miejsce - grupa "MMM" z OSWG Przystanek Łucka z Warszawy

Taniec:
I miejsce  Deaf Club - OSWG z Olecka

Radość wygranych nie miała końca. Na zakończenie wystąpienia zawierające wrażenia i podsumowanie mieli między innymi p. Jolanta Król-Markiewicz główny specjalista w Biurze Edukacji Urzędu m. st. Warszawy, członkowie jury i dyrektor Ośrodka. Ponieważ opinie były jak najbardziej pozytywne, wszystko wskazuje na to, że Festiwal być może w trochę zmienionej formie będzie kontynuowany. Najbliższy termin to jesień 2015 roku.

Galeria fotografii