Wystawy "Introligatorstwo Warszawskie"
i "Jak podnieść żelazną kurtynę?"
(9 listopada 2005)

W środę, tj. 9 listopada 2005 roku, uczniowie z klasy IIi i IIIi odwiedzili Muzeum Historyczne
m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta. Opiekunami były panie: Małgorzata Borucka i Agata Jasińska. Widzieliśmy różne stałe i tymczasowe ekspozycje, między innymi dla nas ważna wystawa Introligatorstwa Warszawskiego i wzruszająca wystawa pt. "Jak podnieść żelazną kurtynę? Warszawska Solidarność 1980-89",którą zorganizowano z okazji 25 rocznicy powstania NSZZ Solidarność. Wystawa "Jak podnieść żelazną kurtynę?" uświadomiła nam, że dzięki Solidarności i wielu Polakom mamy teraz Polskę demokratyczną, mamy dobre prawo i możemy zwiedzać świat. Mieliśmy również okazję poznać historię powstania i rozwoju miasta stołecznego Warszawy. Oglądaliśmy ciekawe eksponaty - nóż, miski, korale - sprzed siedmiu wieków. Zaciekawiła nas mapa Warszawy jako wioski pośród lasów i pól. Podziwialiśmy pracownie rzemieślnicze warszawskich rzemieślników.
Czekała na nas wielka niespodzianka, gdy weszliśmy do pomieszczenia z regałami wypełnionymi pięknymi oprawami z ozdobionymi i pozłacanymi okładkami ze skór wykonanymi ręcznie przez artystów introligatorów. Na wystawie było 550 ozdobnych opraw. Niektóre oprawy miały dodatkowe zabezpieczenia, na przykład skrzydełko do zasłaniania boku przedniego oprawy albo na każdym boku, okładziny były związane skórzanymi sznurkami. Oklejki okładzin i grzbietów opraw były haftowane kolorowymi nićmi lub tłoczone. Niektóre wkłady miały pozłacane lub farbowane boki. Szczególną uwagę przyciągała oprawa, która miała grzbiet z ozdobami z kości i okładziny z pergaminu. Poznaliśmy tajniki konserwacji zabytkowych kartek - odnawianie kartek z mas papierniczych. Niesamowite.
Czytaliśmy listę nazwisk i firm znanych warszawskich introligatorów. Podziwialiśmy prześliczne urządzenia introligatorskie: bigówkę, zszywarkę drutem, gilotynę, rogówkę oraz pięknie rzeźbioną prasę introligatorską. Dowiedzieliśmy się wiele o początkach powstania i rozwoju introligatorstwa. Przekonaliśmy się, że introligator może nie tylko być zwykłym pracownikiem, lecz i również prawdziwym artystą. Pod tekstem jest kilka zdjęć z wystawy, które nam się udało zrobić za specjalnym pozwoleniem. Więcej o tych wystawach można się dowiedzieć na stronie: www.mhw.pl.

 

Jubileusz Ośrodka
Galeria fotografii